Vatandaş İndirimde Kredi Kartlarına Yüklendi: ‘Kasım İndirimleri’ Rekor Getirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerinde, 17 Kasım haftasında kredi kartı harcamalarında rekor seviye görüldü. Harcamaların artışında Kasım indirimi kampanyalarının etkisi görüldü.

İndirim kovalayan vatandaş kredi kartlarından rekor harcama yaptı.

TCMB’nin ‘Banka Kartı ve Kredi Kartı İşlemler Tutarı’ verilerinde 17 Kasım haftasında toplam işlem tutarı 198,4 milyar TL ile yeni rekor kırdı. Rekorda ‘kasım ayı indirim kampanyaları’ etkili oldu. 

Bloomberg HT’nin derlediği verilerde, artışlar genel olsa da en belirgin haftalık artış giyim, elektrik-elektronik, market-AVM, mobilya-dekorasyon ve akaryakıt harcamalarında görüldü.

Harcamalardaki artışta, vergi ve BES ödemeleri de katkıda bulunurken, internet üzerinden yapılan harcamalarda kampanyaların etkisi dikkat çekti.

Kampanyaların başladığı döneme olan 17 Kasım haftasında internet üzerinden yapılan alışverişler haftalık 8 milyar TL artarken, 61,3 milyar TL’ye çıktı.

Ekonomist Haluk Bürümcekçi’nin paylaştığı hesaplamada internet dahil, vergi ve BES ödemeleri hariç toplam alışverişin son 4 haftalık ortalamasının yıllık değişimi ise yüzde 110 artış olurken, son dönemde görülen yavaşlamayı sonlandırmış oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x