Türkiye’nin ve dünyanın en büyük tavuk üreticilerinden biriydi! 44 yıllık şirket satılıyor

Dünya.com’un haberine göre; 1980 yılında Türkiye’de faaliyetlerine başlayıp 1986 yılında İnegöl’de kurulan ilk yem fabrikasıyla birlikte “CP Standart Gıda San. Ve Tic. A.Ş” adı altında faaliyetlerini sürdüren CP, o günden bu yana Türkiye’ye 100 milyon doları aşan yatırım yaptı.

1200 KİŞİDEN FAZLA ÇALIŞAN İSTİHDAMI

Şirketin yıllık yem üretimi 1 milyon 200 bin tonun üzerinde ve bin 200’den fazla kişiye istihdam sağlıyor. Geçtiğimiz ay, CP önemli bir satış gerçekleştirdi. 2010 yılında kurulan ve 19 milyon dolarlık yatırımla 40 bin metrekarelik alanda faaliyet gösteren CP Bilecik İleri İşlenmiş Ürünler fabrikasını kuran şirket, Ocak ayında bu tesisi 30 milyon dolara Aspiliç’e satma kararı aldı.

ŞİRKETİ ASPİLİÇ SATIN ALDI

Aspiliç, 1998 yılında kurulmuş ve bu satın alma ile 2023’teki 80 bin tonluk piliç eti üretimini, 2024 sonunda yeni fabrikalarla birlikte 110 bin ton piliç eti ve 20 bin ton ileri işlenmiş et ürününe çıkarmayı planlıyor. CP’nin ardından Tayland merkezli şirketin yeniden varlık satışına karar verdiği belirtiliyor. Şenpiliç, resmi kurumlara yapılan başvurunun ardından Taylandlı CP Standart Gıda ve Sanayi Anonim Şirketi’ne ait bazı taşınmazları devralma kararı aldı.

Bu taşınmazlar, resmi izinler verilmediği için şu anda gizli tutuluyor. Ancak CP’nin Türkiye’deki varlığını, Turgutlu, Ankara, Hendek, Hayrabolu ve Tarsus’ta bulunan yem fabrikaları ile Turgutlu, Osmaneli ve İnegöl’deki kesimhaneleriyle sürdürdüğü biliniyor. Taylandlı devin Türkiye’deki varlıklarını satma kararı, beyaz et sektöründe önemli değişikliklere işaret ediyor gibi görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x