Kopan uçak kapısının yanında oturan yolcudan Boeing’e dava: ‘Kemerim olmasa aşağı düşecektim’

ABD havacılık devi Boeing’in uçaklarında art arda yaşanan sorunlar gündemden düşmezken şirket şimdi de havadayken kapısı düşen uçağın yolcularının açacağı davayla karşı karşıya.

ABD’de Alaska Havayolları’nın 5 Ocak’taki bir uçuşunda Boeing MAX 737 model yolcu uçağının kapısının düşmesi sonrası dev şirketin üretim süreçleriyle ilgili endişeler büyük tartışma yaratmıştı.

ABD’de aynı tipteki 171 uçağın uçuşları durdurulmuş, THY de filosunda bulunan aynı tipteki beş uçağın uçuşlarını askıya almıştı.

İncelemeye alınan uçaklarda “gevşek civata” sorunun tespit edilmesi endişeleri daha da artırmıştı. ABD Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA) 737 MAX uçaklarının üretim sürecine yönelik başlattığı incelemede 89 testten 33’ü başarısız olmuştu.

Son olarak da ABD’deki Boeing uçakları çeşitli nedenlerle art arda acil iniş yapmıştı.

1 MİLYAR DOLAR TAZMİNAT TALEBİ

Ocak ayında kapısı kopan ve acil iniş yapan uçaktaki 7 yolcunun Alaska Airlines’a ve Boeing’e dava açmaya hazırlandığı bildirildi.

Kopan gövde parçasının hemen yanındaki koltukta oturan Cuong Tran da davacı yolcular arasında yer aldı. Uçağa dolan hava akımıyla cep telefonunu, çorapları ve ayakkabılarını kaybeden adam, emniyet kemeri sayesinde binlerce metre aşağıya düşmekten kurtulduğunu ve hayatta kaldığını söylüyor.

Avukatlar, 7yolcunun olay sırasında yaralandığını ve ölümle burun buruna geldiğini aktardı.

Daha önce de Boeing’e dava açan uçaktaki yolcular 1 milyar dolar tazminat talep etmişti. Birçok yolcu olay sırasında uçakta basıncın hızla düştüğünü ve oksijen maskelerinin de çalışmadığını savunuyor.

Boeing’in 737 Max 8 uçaklarında 2018 ve 2019 yıllarında yaşanan kazalarda 346 kişi hayatını kaybetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x