Boğaziçi Üniversitesi’nden Yurt Sorununa Çözüm: Üçlü Ranzayı Görenler Hapishane ile Karşılaştırdı!

Üniversiteli öğrenciler yeni hayatlarına atılmak için heyecanla gün sayarken kötü sürprizlerle karşılaşmaya devam ediyorlar. İlk olarak akademik takvimin ertelenmesiyle yıkılan hayalleri, şimdilerde ise kalacakları yurtları görmeleriyle bir nebze daha yıkıldı. 

Ülkemizin en prestijli üniversitelerinden olan Boğaziçi Üniversitesi’nin yurtları sosyal medyada gündem oldu.

1863 yılında kapılarını eğitime açan Boğaziçi Üniversitesi, ülkemizin önde gelen üniversiteleri arasında.

2023-2024 döneminde parlak öğrencilerle buluşmaya hazırlanan Boğaziçi Üniversitesi, her dönemin en çok tercih edilen üniversiteleri arasında. 

Fakat ülkemizde bir üniversite mezunu olmak her geçen gün zorlaşıyor.

Ekonomik sıkıntılar, barınma, yeme içme, güvenlik gibi konular Boğaziçi Üniversitesi’nde bile sorun haline gelmiş durumda.

Tabii bunu biz demiyoruz, Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olanlar diyor. Ünlü şarkıcı Deniz Tekin, Temmuz ayının başlarında yaptığı sosyal medya paylaşımında Boğaziçi’nden mezun olduğunu duyurmuş ve bir de üniversitenin bilinmeyen yönlerini anlatmıştı.

Tüm bu iddiaların üzerine Boğaziçi Üniversitesi’nden görenleri hayrete düşürecek bir ‘çözüm’ geldi.

Akademik takvimin ertlenmesiyle birlikte büyük bir hayal kırıklığı yaşayan gençler, şu sıralar gidecekleri üniversitelerin yurtlarını araştırma, kalacakları yerleri ayarlama derdinde. 

Ev kiralarının akıl almaz derecede artması ise öğrencileri yurtlarda kalmaya mecbur bırakıyor. Haliyle yurtlara olan talebin artmasıyla yeni yurtlar inşa etmek yerine, mevcut yurtların kapasitesi artırılıyor.

‘Boğaziçi Üniversitesi Öğrenci Temsilciliği Kurulu’ sosyal medya hesabından ’15 kişilik’ odalara ‘üçer kişilik’ ranzalar getirildiğini paylaştı.

’15 kişilik odamızın 3’lü ranzaları, yurtta kalmaya layık görülen tüm öğrencilere hayırlı olsun!’ açıklaması düşülen paylaşım, sosyal medyada büyük yankı uyandırdı.

Üçer kişilik ranzaları gören birçok kullanıcı, bu ranzaları hapishane ile karşılaştırmaktan kendini alıkoyamadı.

Örneğin;

Nazi kamplarından bir örnek daha;

‘Beğenmeyen yurtta kalmasın, çıksın kendi evine’ diyenlere ise İstanbul’daki kira fiyatlarını hatırlatmak isteriz.??

İstanbul’da Mayıs ayı sonunda konut fiyatlarında yüzde 95 artış yaşandığı kaydedilmiş, bu oranın son 3 yılda yüzde 558,24 olduğu kaydedilmişti.

Üniversite tercihlerinin açıklanmasıyla birlikte kazandıkları üniversitelere sevinen gençler ise barınma derdine düşmüştü. Boğaziçi’ni kazanan bir genç, sosyal medya hesabından ev kiralarına isyan etmişti.

Boğaziçi Üniversitesi civarındaki evlerin kiraları ise görenleri şaşkına çevirmişti.

Ortalama bir evin ‘6 asgari ücret’ kirası olması, pek de normal olmasa gerek…

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Gencecik, parlak beyinlerimize reva görülen bu düzen hakkında…

Haydi yorumlara!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x